-
Váš nákupný košík je prázdny. Cena za doručenie 2,80€ Cena spolu 0,00€
Dezinfekcia domácnosti (nielen) počas chrípkovej sezóny

Zima je dokonalým ročným obdobím pre šírenie chrípky a vírusových ochorení. Aj pri správnej prevencii sa však môže stať, že predsa len človek prechladne a na pád dní ostane odkázaný na oddych a pomoc blízkeho. Ako však zamedziť ďalšiemu šíreniu chrípky, vírusového ochorenia alebo dokonca aj koronavírusu covid-19? Prinášame Vám tipy na správnu ochranu pred nákazou, ak zdieľate domácnosť s nakazeným človekom.
Vírus chrípky prežije na hladkých povrchoch až 48 hodín, v prípade koronavírusu to môžu byť dokonca aj tri dni! Ako sa teda chrániť pred nákazou, ak som s nakazeným v jednej domácnosti? Nemusíte sa hneď obávať toho najhoršieho, stačí dodržať pár jednoduchých krokov.
Spite oddelene
Chápeme, že nie každý má možnosť na to, aby sa od nakazeného na pár dní „odsťahoval,“ ale jednoznačne by ste sa mali separovať aspoň počas spánku do samostatných izieb. Je to preto, že nakazený nedokáže počas spánku ovplyvniť kašeľ, kýchanie a podobné. Poriadne dávka vírusov priamo do tváre nie je nič príjemné.
Často vetrajte
Či už ste počas dňa v jednej miestnosti, alebo nie, jednoznačne by ste nemali podceňovať pravidelné vetranie. Otvorte okno na maximum a nechajte ho otvorené na pár minút. Nechcené vírusy a bacile tak pôjdu von a čerstvý vzduch zas dnu.
Izolujte kuchyňu
Kuchyňa by mala byť pre nakazeného no-go zóna! Ak je potrebná príprava čaju, podávanie liekov alebo zohrievanie obeda, obslúžte pacienta. V kuchyni sa totiž nachádza množstvo doplnkoch a kuchynských potrieb, ktoré by sa jednoznačne nemali dostať do kontaktu s vírusom. Dobrými pomocníkmi sú pri následnej manipulácii s riadom po nakazenom gumené rukavice a rúško. Riad vložte do umývačky riadu a po jej naplnení zapnite na program s najvyšším stupňom Celzia. Takto sa postaráte o dokonalú dezinfekciu.
Okrem iného by ste prirodzene mali dezinfikovať aj kuchynskú linku, úchytky, rýchlo varnú kanvicu a povrchy iných kuchynských spotrebičov. Rýchle a efektívne použitie ponúkajú dezinfekčné utierky, ktoré nie len dezinfikujú ale čistia bežné nečistoty v kuchyni.
Dezinfikujte aj ostatné predmety v domácnosti
Vedeli ste, že najviac vírusov a baktérií sa nachádza na povrchoch predmetov ako napríklad diaľkové ovládače, mobilné telefóny, tablety, spínače, kľučky, vodovodné batérie, dosky stolov a teplomery? V prípade vyskytnutej choroby v domácnosti by ste nemali otáľať dezinfekciou práve týchto povrchov! Istotu ponúka dezinfekčný sprej, avšak nemali by ste zabúdať ani antibakteriálne mydlo.
Často perte
Oblečenie, ktoré má na sebe nakazený človek sa tiež môže stať zdrojom prenosu nákazy. Nemali by ste preto zanedbávať ani pranie oblečenia, uterákov, deky alebo posteľnej bielizne, ktorá sa dostáva do kontaktu s nakazeným. Pri manipulácii majte na sebe rúško a rukavice, oblečenie zapnite na program, ktorý perie aspoň na teplote 60 stupňov Celzia. Niektoré druhy oblečenia sú náchylné na vysoké teploty, v tom prípade sa na trhu nachádza dezinfekčný prací prostriedok Sanytol, ktorý ničí baktérie a vírusy aj pri teplotách 30 stupňov.
Byť chorý nie je nič príjemné, ale jednoznačne nie je potrebné generovať zbytočný stres a paniku. Pri správnej dezinfekcii a liečbe sa člen rodiny rýchlo uzdraví a opäť si budete môcť nerušene užívať prítomnosť jeden druhého.